původce slova čistonosoplena

Text dotazu

Dobrý den, všichni jsme se učili o tom, že znakem barokní češtiny jsou mj. návrhy na nahrazení určitých slov českými ekvivalenty - jako odstrašující příklad je uváděna čistonosoplena za kapesník. Nenalezla jsem však informaci, kdo, kde a kdy toto slovo poprvé zazamenal. Poradíte mi? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

autorem slova "čistonosoplena" je právník, básník a filolog Václav Jan Rosa ( 1620 - 1689 ). V roce 1672 vydal latinsky psanou mluvnici češtiny Čechořečnost. Mezi jeho novotvary patří kromě čistonosopleny i zelenochrupka ( salát ), usmívka ( ironie ), samotov ( klášter )aj.

Zdroj:
Hrabák,J.;Jeřábek,D.;Tichá,Z. Průvodce po dějinách české literatury. 3. vyd. Praha : Panorama, 1984

Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 1. vyd. Praha : Academia, 1985

Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1904

http://aba.wz.cz/brusici.htm

http://kcjl.modry.cz/studenti/slovnik/Rosa%20Vaclav%20Jan.doc

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.12.2007 15:10

František Martínek píše:
Středa 29.01.2020 18:09
Ne, autorem čistonosopleny opravdu není V. J. Rosa, to je rozšířená a oblíbená dezinformace. Slovo vzniklo až jako parodie na barokní a obrozenské novotaření. Správně je to vyloženo na https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Jan_Rosa .
PSK - admin píše:
Úterý 04.02.2020 13:29
Dobrý den,
velmi děkujeme za komentář k dotazu Ptejte se knihovny. Rádi naši odpověď upravíme. Jen bychom Vás požádali o nějaké zdroje, jež přinášejí podrobnější informace k dané záležitosti. V hesle na Wikipedii není bohužel zdroj zmíněné informace uveden. Autorství Václava Jana Rosy je opravdu velmi vžité a uváděné v řadě publikací. Potřebovali bych proto nějaké studie či věrohodné odborné závěry, abychom na jejich základě mohli odpověď uvést na pravou míru. Děkujeme.

S pozdravem Služba PSK
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu