Původ, význam a zajímavosti příjmení Troják

Text dotazu

Dobrý den, jaký je původ, význam a další zajímavosti u příjmení Troják / Trojáková?

Děkuji. :-)

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy Naše příjmení je význam příjmení Troják/Trojáková následující:

„Troják, Troiak doni. pod. OJ Trojan, 1184, to též příjm.; A trojan = trojče; též = mlýn se třemi stroji; podle domov, zname- ní (U trojky, U trojky zlaté apod.); Troj- áček, Trojančík, Trojanec, Trojánek ( zd- rob.), Trojášek, Trojčák, Trojčinský, Trojek, Trojka, Trojna“

Dále v knize Jména tajemství zbavená malá encyklopedie nejčastějších příjmení jsme nalezli také možnost následujícího výkladu:

„Podle bydliště“: Bydlel ve městě v domě, který měl jako domovní znamení např. Zlatou trojku (takové znamení dodnes v Praze existuje). I to bylo patrně důvodem, proč se některému z jeho obyvatel říkalo Trojan či Troják, mladším pak Trojánek, Trojáček“

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti dle stránek www.kdejsme.cz. V České republice v roce 2016 bylo evidováno celkem 460 mužů s příjmením Troják a 473 žen s příjmením Trojáková.

Zdroje:

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení, II. díl, jména na 251.-501.místě: Adam - Žižka. Praha: Epocha, 2003. s. 312. ISBN 80-86328-30-9. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:6cc90240-e164-11e5-a3e0-005056827e51

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 200. ISBN 80-86781-03-8. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b1de94d0-4016-11e4-bc3a-005056827e51