Původ, význam a další zajímavosti u příjmení Grubhoffer

Text dotazu

Dobrý den, jaký je původ, význam a další zajímavosti u příjmení Grubhoffer / Grubhofferová?

Děkuji. :-)

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Grubhoffer pravděpodobně vzniklo z nějakého místního názvu na území, které bylo obývané Němci. Příjmení vzniklá z místních jmen se odvozovali od místa původu člověka nebo jeho majetku a tenhle způsob vytváření příjmení byl obvyklý u šlechty a u měšťanů už od středověku. Případně může jít o vazbu na německé podstatné jméno „Grube“ = jama. Příjmení vzniklá z podstatných nebo přídavných jmen odvozovali příjmení člověka podle jeho zaměstnání, místa v společnosti, charakteristických rysů, podle událostí, v nichž sehrál důležitou roli apod. (Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8)

Podle příručky o původu německých příjmení u Čechů se rovněž uvádí, že příjmení Grubhoffer se pravděpodobně váže na místní název území obývaného Němci – místní jméno Grubhof. (Zdroj: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. ISBN 80-7044-212-3.)

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 32 výskytů příjmení Grubhoffer a 32 výskytů příjmení Grubhofferová v celé ČR. Odkazy na data naleznete zde: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Grubhoffer/hustota/

https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Grubhofferov%C3%A1/hustota/

Tématice původu příjmení se věnuje také pořad Českého rozhlasu, možná byste mohli zkusit kontaktovat jeho tvůrce, kteří tuto možnost ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR nabízejí. Odkaz na kontakt zde: https://dvojka.rozhlas.cz/o-puvodu-prijmeni-7231789/o-poradu