původ Vánočních svátků

Text dotazu

Dobrý den,
nemohli jsme se v práci s kolegy shodnout na tom, jestli jsou Vánoce pouze křesťanský svátek, nebo sahají do hlubší historie. Můžete mi, prosím, napsat, jestli probíhaly nějaké slavnosti v tomto období i před vznikem křesťanství?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

křesťanské Vánoce se slaví přibližně od počátku 4. století n.l., ale významným svátkem se staly až tak v století 8. (Prosazoval je Karel Veliký, předtím byl důležitější 6. leden, tedy zjevení Páně, v západním křesťanství Tři králové). Existuje dost ukazatelů i písemných pramenů, ze křesťanské pojetí Vánoc překrylo původní římské Saturnalie, které začínaly 17. 12., ale táhly se několik dni. Byly to v podstatě navázané orgie, změny společenských roli (otroci měli v tu dobu stejná práva jako páni). Kromě návaznosti na římské tradice navázala církev slavením Vánoc i na pohanské slavnosti zimního slunovratu, kdy podle domnění lidu "slunce se rodí" a chystá se obrat k létu. Slovo Vánoce je zřejmě germánského původu.

 

 

Použité zdroje

Ottův slovník naučný. Ilustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. J. Otto v Praze, 1907.

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

14.12.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu