původ Vánočních svátků

Text dotazu

Dobrý den,
nemohli jsme se v práci s kolegy shodnout na tom, jestli jsou Vánoce pouze křesťanský svátek, nebo sahají do hlubší historie. Můžete mi, prosím, napsat, jestli probíhaly nějaké slavnosti v tomto období i před vznikem křesťanství?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

křesťanské Vánoce se slaví přibližně od počátku 4. století n.l., ale významným svátkem se staly až tak v století 8. (Prosazoval je Karel Veliký, předtím byl důležitější 6. leden, tedy zjevení Páně, v západním křesťanství Tři králové). Existuje dost ukazatelů i písemných pramenů, ze křesťanské pojetí Vánoc překrylo původní římské Saturnalie, které začínaly 17. 12., ale táhly se několik dni. Byly to v podstatě navázané orgie, změny společenských roli (otroci měli v tu dobu stejná práva jako páni). Kromě návaznosti na římské tradice navázala církev slavením Vánoc i na pohanské slavnosti zimního slunovratu, kdy podle domnění lidu "slunce se rodí" a chystá se obrat k létu. Slovo Vánoce je zřejmě germánského původu.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný. Ilustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. J. Otto v Praze, 1907.