Původ slova zorb

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne původ slova zorb.

Odpověď

Dobrý den,

slovo zorb je cizího původu, slovníky cizích slov ho ale neuvádějí. Nabízí se vysvětlení spojené s řečtinou, reps. s řeckým jménem Zorbas, jméno zpopularizované  zfilmováním slavného díla Řek Zorba Nikose Kazantzakise. Souvislost by mohla být se samospádovým strojem typu dřevařské lanovky, který vymyslel Zorba, aby dostal  dřevo ze svahu k úpatí hory (z obsahu díla).

Román patří k největším a nejoblíbenějším dílům moderní řecké literatury (česky vyšel poprvé r. 1967 pod názvem Alexis Zorbas) byl přeložen do mnoha jazyků a vyšel ve čtyřiceti zemích. Mimořádně úspěšně byl zfilmován v řecko-americké koprodukci s Anthony Quinnem v titulní roli.

V jedné písni se zpívá "už zorba zní".

Pokud by slovo vycházelo z filmu Řek Zorba, kde Anthony Quinn předvádí na pláži jakýsi tanec, který vznikl uměle, ale zlidověl, mohlo by to mít souvislost s " zorba zní"( hudba k filmu Mikis Theodorakis).

Informace z Wikipedie neověřujeme a moc nevyužíváme, tentokrát jsme ale z tohoto zdroje čerpali. Tanec, který Anthony Quinn předvádí, se stal rázem jeden z nejpopulárnějších tanců v Řecku a byl nazván stylově zorbas, (některé zdroje ale uvádí název tance syrtaki ).

Zorb, zorbování, zorbing, slovo, které máte na mysli ale vy, uvádí Wikipedie takto:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Zorbing

:

Zorb  je nadčasovým adrenalinovým nástrojem pocházejícím z Nového Zélandu. Je to obrovská nafukovací koule vyrobená ze speciálního průhledného materiálu. Uvnitř této koule je ještě jedna, o něco menší koule. Obě jsou spojeny důmyslnou konstrukcí.

Zorbování (zorbing) znamená, že si do této koule bočním otvorem vleze člověk a je svržen z kopce. Zatímco se kutálí až padesátikilometrovou rychlostí, může pozorovat rotující okolí. To vše s pocitem naprostého bezpečí.

Zorb pochází z Nového Zélandu, rodné vlasti bungee jumpingu, závodů na rychlých člunech... Duchovním otcem zorbu je osoba jménem Andrew Akers. Nějaký čas prý pozoroval známý obrázek z dílny Leonarda da Vinci - ­skicu rozpaženého a rozkročeného muže v kruhu. Na základě důmyslné dedukce dospěl k závěru, že to, co mistr kresbou zamýšlel, nebylo nic jiného než jeho další vynález, kterým předběhl svou dobu. Společně s přítelem Dwanem van de Sluisem a bratrem Davidem Akersem se rozhodli naplnit malířovu myšlenku a vyrobit první zorb. Kdo z nich ho první také vykoušel, není známo. Faktem však je, že zanedlouho vznikla dílna, která začala velké průhledné koule chrlit do celého světa.

Zorbuje se obvykle na travnatém kopci, ale je tak možno činit i na sněhu, či na vodě. Ze zorbování se tak stává  celoroční sport.

Čerpáno z:

http://www.zorb.cz/cojezorb.htm