Původ slova vyfikundace

Text dotazu

Dobrý den, byli byste mi schopní ozřejmit původ slova vyfikundace? Nikde se mi nepodařilo dohledat.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle Slovníku nespisovné češtiny je význam a původ slova vyfikundace následující:

"vyfikundace - vulg. vylepšení, něco chytře vymyšleného, srov. vychytávky. Děda tam vzadu udělal takový vyfikundace, aby se ze dvorka nedalo tak  snadno vlízt. - Ty tvý vyfikundace jsou fakt chytrý,  ale kolik tě to stálo času! Nevyšlo by tě vono levnějc koupit nový auto? o souvislosti s něm. pfiffig viz pozn. u hesla ^fikaný (pozn: něm. Pfiffikus chytrák, mazaný člověk, pfiffig prohnaný), zde prý mohlo jít o některé oblíbené spojení typu pfiffig und ... (např. pfiffig und klug, pfiffig und witzig aj.) vyfikundovaný - vulg. opatřený promyšlenými doplňky, srov. vyfičený. Ta škochtle je teď tak vyfikundovaná, že jezdí Hp jak golf. vyfikundovat - vulg. vtipně vylepšit, opatřit promyšlenými doplňky vyfintit se - naparádit se, dobře se obléci, vyfintěný dobře oblečený"

Použité zdroje

HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, c2009. s. 458.