Původ slova "utrejch"

Text dotazu

Vážení, slovo "utrejch" (prudce jedovatý oxid arzenitý, otrušík, arzenik; někdy jed vůbec) pochází z němčiny, to vím - jak se však do Němčiny dostalo nikoliv. A zajímalo by mne to. A více ještě, jak se dostalo do češtiny - bylo to snad v obrozeneckém období? Předem děkuji za odpověď - a přeji krásné dny.

Odpověď

Dobrý den, slovo utrejch je doloženo už ve staré češtině (utrajch, hutrých), např. u Jana Husa. Pochází ze středohornoněmeckého hütterouch (= Hüttenrauch - doslova hutní dým). Tak se nazýval arsenik usazující se v komínech v hutích z dýmu při tavení kovů.

Prameny:

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm

Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm.