Původ slova "tým"

Text dotazu

Dobrý den,
píši bakalářskou práci na téma "Vedení lidí a týmová spolupráce" a chtěla bych se zeptat na původ slova "tým".
Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Etymologie slova "tým" znamená sportovní družstvo, či pracovní kolektiv, jeho adjektivem je slovo "týmový". Původ slova pochází z anglického slova "team", které vychází ze staroanglického "team", což znamená "spřežení". To bylo ještě odvozeno od slova "teon", jenž má význam "táhnout".

Použité zdroje

HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967. 527 s.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 2., nezměn. vyd. Voznice: Leda, 2012. 752 s. ISBN 978-80-7335-296-7.