původ slova tchán/tchýně

Text dotazu

Dobrý den, prosím o objasnění původu slov tchán/tchýně - z čeho vznikly, případně, zda mají např. původ v jiném jazyce apod. Předem děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

slova „tchán“ a „tchyně“ se vyskytují jen v češtině. Nahradila starší slova „test“ a „tšče“, která vznikla z všeslovanského základu (srov. v polštině „teść“, v ruštině „tesť“, v srbštině a chorvatštině „tast“). Praslovanské „tьstь“ je příbuzné se staropruským „tisties“. Dále existuje nepříliš jasná souvislost mezi slovy „tchán“, „tchyně“ a slovem „teta“. Není jasný také důvod přetvoření slova „test“ v „tchán“: změna „-s-„ v „-ch-„ v této pozici by mohla poukazovat na praslovanský původ, ale vzhledem k doložení slov je praslovanské stáří podoby „tchán“ nepravděpodobné.

Zdroj:

Rejzek, J.: Český etymologický slovník. Voznice : Leda, 2001.