původ slova "sysel"

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se dá odvodit původ (etymologie) slova "sysel". Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobry den,

slova podobna slovu "sysel" nachazime i v ostatnich slovanskych jazycich, napr.: "sysel" (slovensky), /"susel"/ (polsky), /"suslyk"/ (ukrajinsky), /"suslik"/ (rusky), /"sasel"/ (bulharsky). Podobna slova existuji i v germanskych jazycich: /"sisimus"/ (starohornonemecky), /"sisemus"/ (staroanglicky), /"Ziesel"/ (novohornonemecky). Je mozne, ze jsou to nazvy zvukomalebne (/s-s/ od pisteni hlodavcu), neni vsak snadne urcit jejich vzajemny pomer. Zda se, ze ceske slovo je domaci a vychazi ze staroslovenstiny (v cirkevni slovanstine /"syseti"/ - "sycet"). Rovnez germanska slova jsou nejpravdepodobneji domaci. Vzhledem k tomu, ze mnozstvi jinych prirodopisnych nazvu je zastoupeno jen v slovanstine a v germanstine, zda se, ze i tento je "praevropsky".

Zdroj: Machek, V.: Etymologicky slovnik jazyka ceskeho, Nakladatelstvi Lidove noviny, Praha 1997