Původ slova šumař

Text dotazu

Prosim o vysvetleni puvodu a vyznamu slova šumař. Mockrat dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

výraz šumař neboli potulný (řemeslný) hudebník, hanlivě také špatný výkonný hudebník (šumařiti - zastarale šumem jíti) pochází ze středoněmeckého slova schūmer = tulák.

Použité zdroje:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. Str. 630. ISBN 80-7106-242-1.
Příruční slovník jazyka českého. Díl V., S-Š. V Praze: Státní nakladatelství učebnic, 1948-1951. Str. 1196.
Slovník spisovné češtiny: pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. Str. 440. ISBN 80-200-0493-9.