Původ slova šerm

Text dotazu

Dobrý den,

studuji dobový šerm a zajímala by mně etymologie právě onoho slova "šerm". Je totiž zvláštní, že nepoužíváme pro naši lokaci a historii předpokládanější německé "fecht".

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 

i slovo "šerm" pochází z němčiny, a to ze středohornoněmeckého "schërmen"/ "schirmen" - "bojovat", které zas vzniklo ze slova "schërme"/ "schirme" - "ochrana, štít". Kořen těchto slov má starší indoevropský původ. V dávnějších dobách byla u nás slova "fecht" a "šerm" používána víceméně jako synonyma. Kromě češtiny používá jako pojmenování pro tuto techniku boje slovo odvozené od "schërmen" také např. španělština ("esgrima"), francouzština ("escrime"), italština ("scherma"), nizozemština ("schermen"), rumunština ("scrimă"), turečtina ("eskrim") či polština ("szermierka").

 

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Použité zdroje

HOLUB, Josef - LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1992.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2004.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.07.2017 11:58

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu