Původ slova Rosol

Text dotazu

na jakém území a kdy a jak vzniklo slovo Rosol a jak se stalo příjmením

Odpověď

Dobrý den, slovo "rosol" je složeno z roz- a sol-, souvisí s latinským slovem sol-vere (rozvazovat, rozpouštět se). V českém jazyce se slovo užívá pro polotuhou klihovitou hmotu z některých organických látek (ovocný rosol (želé), kapr v rosolu (aspik) apod.). Nejspíše pro svoje vlastnosti se stal pojem "rosol" přezdívkou a později příjmením některých osob.
Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 225 mužů a 239 žen s příjmením Rosol/Rosolová.

Zdroje:
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.
* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl.vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx.