původ slova Říp

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení původu slova hora Říp. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, puvodem jmena Rip se zabyvalo mnoho badatelu. Dnes se obecne uznava, ze bylo prejato z germ. *rip- 'hora, skala'. V Kosmove kronice napsane okolo roku 1120 cteme: circa montem Rip inter duos fluvios, ... v nem. prekladu Dalim. rym. kroniky z l. 1330-1346 von den Reifin (v rkp. bylo greifin, ale g bylo setreno).
Ve tvaru Reif u nem. Dal. videli souhl. posun a zmenu i>ei a proto se domnivali, ze se v okoli Ripu udrzely zbytky Markomanu az do nem. kolonizace v 13. stol. Vhodnejsi je prosty vyklad, ze pristehovali Nemci slyseli ceske jm. *Rip a pozmenili je podle nektereho slova nemeckeho, napr. rif 'breh, kraj' (...praotec Cech a jeho lid usadili se v kraji okolo Ripu).

Zdroj: PROFOUS, Antonin: Mistni jmena v Cechach jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Di.3. M-R. Praha: Ceska akademie ved a umeni ,1951. S. 566.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.02.2008 18:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu