Původ slova reklama

Text dotazu

Dobrý den,

měla bych dotaz typu, jestli byla dřív slepice nebo vejce:D A to tedy jestli slovo klam bylo dříve než slovo reklama.. A jakého původu je tedy slovo reklama.

Odpověď

Dobrý den,

slovo „klam“ vzniklo z praslovanského „klamati“ (spojuje se se slovy „klímat“ a „klonit“). Dle etymologa Jiřího Rejzka lze přijmout, že významový posun tohoto slova vypadal takto: naklánět → houpat → klamat, lhát (srov. obecně český expresivní výraz „houpat někoho“ ve smyslu „balamutit“).

Slovo „reklama“ pochází z francouzštiny. Původně označovalo novinovou upoutávku na spodním okraji stránky. Vzniklo ze slovesa „réclamer“ – „žádat, reklamovat, vymáhat“ (z latinského „reclamare“ – „znovu volat“, v posunutém významu „hlasitě odporovat“).

Slova „klam“ a „reklama“ nemají tedy společný původ. Dříve z těchto dvou slov existoval „klam“.

Zdroj:

Rejzek, J.: Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001.