původ slova příběh

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat na původ slova "příběh" a jeho význam? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ve Slovníku jazyka českého autor F. Trávníček uvádí u hesla příběh: "příběh je něco, co se zběhne, nějaká událost", nějaký děj...

Slovem příběh označujeme nějaký skutečný děj, sled událostí, s jasným začátkem a koncem.

Druhý význam slova může být  pouhý popis nějakého děje, který je buďto jen obrazem nějakého skutečného děje, může se však jednat i o popis děje, který je čirou fikcí, popis nějakého smyšleného příběhu.

Příběh popisuje něco, co se stalo při běhu, tedy během času, během plynutí doby.

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník spisovného jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.