Původ slova poddaný

Text dotazu

Jaký je původ slova poddaný? Nevzniklo složením slov pod a daní, respeltive osoba co platila daně?

Odpověď

Dobrý den,

v dostupných etylomogických slovnících jsme původ slova poddaný nenašli. Naučné slovníky (Ottův, Riegerův) ale dobře popisují povinnosti poddaných, kterými nebylo ani tak placení daní jako spíše robota a celková závislost na svém pánovi, respektive podřízenost/poddanost vůči němu.

Vokabulář webový Ústavu pro jazyk český potom shromažďuje hesla ze staročeských slovníků, kde se také dají nalézt zajímavé informace k tomuto heslu, výběrem (více viz přiložený odkaz):

  • poddaný od slovesa poddati se, mocensko-právně podřízený
  • podrobený (čemu), podléhající (komu), poddávající se, oddávající se
  • oddaný, věrný, poslušný

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Devatenáctý díl, P–Pohoř. Praha: J. Otto, 1902.

RIEGER, František Ladislav a Jakub MALÝ. Slovník naučný. Díl 6., P – Quousque tandem. Praha: Kober, 1867.

Vokabulář webový: webové hnízdo pramenů k poznání historické češtiny [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. Dostupné z: https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=poddaný [cit. 16. 8. 2023]