původ slova nevyzpytatelný

Text dotazu

Hezký den,
zajímal by mě původ slova "nevyzpytatelný".
Hledal jsem v různých obměnách po internetu, v etymologickém slovníku profesora Šmilauera, ve Slovníku spisovné češtiny, ale původu se dopátrat nemohu.
A jakou spojitost má to slovo se slovem "zpytovat"?

Odpověď

Dobrý den,

slova nevyzpytatelný, zpytovat -  souvisí s: ptáti se (ze staročeského ptáti prosit). Od praslovanského základu p't-, zdlouženo na pyt- ( § 9 od str. 17 se týká praslovanského dloužení);  (srov. zpytovati), souvisí s řec. Peuthomai, pynthanomai tážu se

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1967.

Nevyzpytatelný - zřídka nevyzpytný = koho, co nelze vyzpytovat, vyzkoumat; nevyzpytatelný člověk, nevyzpytatelné tajemství

Zpyt, -u, maskulinum; na zpyt = na zvědy (v knize Sokola-Tůmy); zpytač,  -e, maskulinum = zvěd (použil Palacký); zpyták, -a, maskulinum = inspektor (školní hantýrka); zpytatel/ zpytatelka = badatel (v textech Durycha, Kollára, Halase); = zkoumatel (nábož.);

Zpytavý , -vě, -vost = zkoumavý (pohled,...) zpytba, ženský rod = zpytování, bádání (autor Kosina)

Zpytovati = zkoumat (hříchy, svědomí); složený dokonavé sloveso pro- koho = prozkoumat, důkladně poznat; vy= co = vyzkoumat ( v díle použil A. Jirásek.); zpytovávati, opakovací sloveso

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

S dotazem se můžete také obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.