původ slova navinulý

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vzniklo slovo navinulý.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

navinulý, -le, -lost  = nakyslý (jako víno); -lá chuť, -lé jablko; přeneseně navinulá poznámka= mrzutá, štiplavá

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Navinulý - nakyslý od staročeského navinúti se zkysnout; viz vinouti ( s přechýlením k víno)

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1978.

Navinulý, navilý, navinutý - vysvětlení podává staročeské navinúti sě zkysnouti (víno... sě zoctilo, točižto navinulo sě), totožné s navinúti vyvrtnouti (nohu sobě navinul), úd vyvinutý natrženie. Spojení obou významů objasní rčení pivo (víno) se zvrhlo zkazilo a zvrtilý zakyslý. Chodové rozlišují mlíko naražený,  pokročilejším kysání je navilý, pak kyselý nebo hustý. Vše od vinouti, ale v povědomí mluvících se to spojuje s víno; o tom svědčí forma návinný (navinnej, návidnej - obé z Vysočiny).

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997.