původ slova "marnost, marný"

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na původ slova "marnost, marný". Zda má tento termín
původ od řeky Marny ve Francii, resp. od bitvy na této řece, která se udála
během I. světové války (5.-12. září 1914). Děkuji za odpověď a vysvětlení.

Odpověď

Dobrý den,

slovo marnost, marný se jménem řeky Marny nemá nic společného, i když se to možná zdá.

S. 304: marný, marnivý, marnotratný, marnost, viz mařiti mařiti - praslovanský základ *mar-, a to asi k mříti (mořiti)(viz též); marný (původně na umření, nicotný: promarniti, marnotratný, marnivý (nicotně trávicí čas; ješitný) zmar (ne-), rozmar, rozmařilý S. 324: mořiti, viz mříti mor-: mor, mořiti, úmor (-ný); praslovanské dloužení o,ô>a: mařiti, zmar, marný

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.