Původ slova malvice a bobule

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je původ slova malvice a bobule. Proč se plody rostlin nazývají právě těmito jmény?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

etymologický slovník říká:

malvice, druh plodu bobule (J.S. Presl (Květena česká, Rostlinopis) neporozuměním - ze staročes. malvice 'slezovitá rostlina' (z lat. malva 'slez'), a to asi k lat. malum 'jablko'

bob (praslovan. bob`), všeslov.: bob-ek, (viz tam), bobule asi praevr., z lat. faba, něm. Bohne. Též se vykládá jako baltoslovan. zvukomaleb. expres.. dupleta bob-pop o věcech (zvl. plodech) bobtnajících, nabubřelých vydutých;  pupa (pl. pupos 'body'; staroprus. babo); bubřeti, bublati

Zdroj: HOLUB, Josef, KOPEČNÝ, František. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1952.

bobule: podle Jungmanna ze slovenštiny. Z toho asi je i slovenský. bobál hlíza, brambor - obé je asi od rodiny slov, v níž je boubel a bublina; o v prvém slově asi disimilací z u.

malvice: Preslův název pro jistý druh rostlinných plodů; P. převzal tu porušené slovo z jednoho staročes. rukopisu (Jungmann. za ně čte mrkvice)

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010.

malvice - dužnina její vznikla z lůžka květního, na konci malvice jsou uschlé zbytky kalicha, uvnitř několik kožnatých pouzder se semeny.

bobule - patří k dužnatým plodům; má vnější oplodí blanité nebo kožnaté, vnitřní dužnaté a šťavnaté, jest jedno- i vícesemenná

Zdroj: DLOUHÝ, František. Léčivé rostliny (herbář): jejich popis, pěstování a upotřebení. Praha: I.L.Kober, 1900.

název bobule z latin. bacca

Masarykův slovník naučný: lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha: Československý kompas, 1925.

Další zdroje:

Dužnaté plody: bobule, peckovice

Nepravé plody: malvice, češule

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plod_(botanika)