Původ slova "lyže"

Text dotazu

Dobrý den,
Chtel bych se zeptat jaky je původ slova \'lyže\'? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "lyže" bylo přejato, asi zásluhou Josefa Holečka, z ruštiny v letech devadesátých minulého století (lýža); první pokus Antonína Marka je z r. 1838. Je patrně utvořeno od ruského nářečního "lýzgať" = klouzati se, které je domácí a řadí se souhláskami k našemu klouzati, slovensky "kĺzať (l-z-g > k-l-z, přesun k/g dopředu). Lyže k nám přivezl nejprve hrabě Harrach z Norska na své jilemnické statky. Slovensky lyže, lyžovať, lyžiar bylo přejato z češtiny.

Zdroj informací:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.