původ slova kuna

Text dotazu

Přeji pěkný den a předem děkuji za Vaši odpověď. Marně pátrám (encyklopedie, internet, stavební příručky), proč se žulovému sloupku v plotu říká kuna. Nedovedli byste mě nasměrovat či poradit?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Kuna  - sloup, sloupek, kůl.

Slovo kuna znamená mj. „cosi jako brzdu“. A poněvadž brzdou u vozu býval špalek nebo dřevo v podobě kůlu, lze z toho vyložit i náš význam.

 Větší část našeho území národního jazyka pokrývají výrazy sloup/sloupek nebo kůl; ostatní pojmenování mají spíš charakter regionalismů. Výraz kuna se používá v prostoru ohraničeném zhruba městy Rakovník, Sedlčany, Strakonice a Klatovy.

Použité zdroje

Český jazykový atlas - https://cja.ujc.cas.cz/CJA3/files/03-0090.pdf