původ slova kohout

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na původ slova kouhout.
Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

slovo kohout vzniklo ze staročeského kokot, kohút. (Dodnes se užívá v nářečích.) A toto vše má svůj původ ve zvuku ko ko ko, který vydává kohout, když svolává slepice k zrnu, nebo je chce varovat před nějakým nebezpečím apod. Písmeno "u" ve slově kohout lze vysvětlit podle Etymologického slovníku od Machka, V. u-ovým odstínem hlasu kohouta.

Zdroje:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint podle 3. vyd. z r. 1971. Praha : NLN, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1978. ISBN 80-04-23715-0.
* Kol. autorů. Slovník české frazeologie a idiomatiky : Výrazy slovesné (A-P). 1. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0347-9. (1. díl)