Původ slova kapesník

Text dotazu

Dobrý den,
zajímala by mě etymologie slova "kapesník". Jedná se o původem české slovo
nebo cizí?
Předem děkuji za odpoveď,

Odpověď

Dobrý den,

v dostupných zdrojích se nám podařilo dohledat následující vysvětlení o původu slova kapesník :

kapesník = kapesní šátek.
Šátek je kus tkaniny na hlavu, na krk, do kapsy, pochází ze základu šat, šata, šatka znamená buď celý oděv anebo jen kus šatu. Je to slovo přejaté z ruských a ukrajinských dialektů, které výraz převzaly z germánštiny.

Kapsa (lid. kapca), -pes, z lat. capsa = achránka na věci v obleku, na obleku. Slovo může také pocházet z polského nářečí: kabza.

zdroj:
V.Machek : Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997

Další informace můžete získat též v Jazykové poradně Ústavu http://www.ujc.cas.cz.