původ slova hudba

Text dotazu

Mohli byste mi, prosim, objasnit původ českého slova hudba? Ptal se mě jeden znamý Američan, jak jsem k takovému slovu přišli - všude jinde se prý používá slovo jako muzika nebo něco v zasadě podobného.

Odpověď

Slovo hudba je odvozeno od slov housti, hudec, housle. Housti, hudu (staročesky hústi, praslovanský tvar předp. *go(n)sti (n ozn. nosové o)). Sloveso housti znamenalo hrát na housle, popř. na strunné nástroje, odsud se rozšířilo na celou hudbu. Slovo příbuzného původu se objevuje v litevštině (gausti = zvučet).
Většina slovanských jazyků ovšem má slova blízká slovu music ap. Slovenština má jako čeština hudba.