Původ slova havrdit

Text dotazu

Dobrý den, děkuji Vám za zodpovězení dotazu o
významu príjmení Havrda. Chtěl bych se ještě v této souvislosti zeptat na
původ slovesa havrdit, které uvádíte jako jednu ze dvou možností původu
příjmení. Pochází toto slovo ze staročeštiny? Nebo má původ v jiném jazyce?
Děkuji Vám za ochotu. S pozdravem Havrda

Odpověď

Dobrý den,

slovníkové heslo havrdit obsahuje např.:

JUNGMANN, Josef. Slownjk česko-německý Josefa Jungmanna,... Pomocj českého museum. Djl I. A-J. Praha: Knjžec.arcibiskupské knihtiskárně, 1835.

S.666: Hawrediti ..., pol. gawedzič = tlachati; rus. gaw = psj štěk,...

Psůw, kteřj tu darmo gedj, neužitečně hawredj.

GEBAUER, Jan. Slovník staročeský. Praha: Unie, 1903.

Havrda, -y, masc., příjm.: Hawrda (1495), k tomu fem. -dka: Hawrdka (1501)

KOTT, František Št. Česko - německý slovník zvláště grammaticko-frazeologický. D.1. A - M. Praha: Josef Kolář, 1878.

Havrda, - y, m., Widerbeller

Havrditi = havrediti

Havrediti, il, ění = štěkati, bellen. Lom. (Lomnický Šim. + 1622)

http://www.phil.muni.cz/cest/predmety/mstc_slovnik/mstc_slovnik.doc

Staročeský slovníček na internetu

havati = hafat, štěkat; planě mluvit

Pokud byste potřeboval podrobnější a odbornější vysvětlení, obraťte se, prosím, na pracovníky Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.