původ slova fujtajbl

Text dotazu

prosím o informace jak vzniklo slovo fujtajbl, jeho původ a co tohle slovo doopravdy znamená děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovo, fujtajbl někdy psáno rozděleně fuj tajbl, s tím, že druhá část má také podobu tajxl, tajfl, je jak patrno složenina. První část - fuj je citoslovce odporu a je onomatopoického původu, tedy vzniklo ustálením méně určitého zvuku, který má vyjádřit odpor, např. odfrknutí. V řadě jazyků se objevuje podobný výraz. Slovo tajbl je z německého Teufel=ďábel (a to stejně jako české ďábel z latinského diabolus, to z řeckého diabolos, což doslova znamená pomlouvač (Boha).

Prameny:

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s. ; 22 cm