původ slova drogerie

Text dotazu

Dobrý den, rád bych Vás požádal o výklad vzniku slova "drogerie".
Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

slovo drogerie pochází z francouzštiny (droguerie) a znamená obchod s drogami. Droga znamená surové léčivo.  Do francouzštiny se slovo dostalo ze španělštiny (droga). Původ má ovšem v arabštině  (durawa),  respektive perštině (daru = léčivo).

V češtině má slovo droga dva významy :

-droga (léčivo) - usušené nebo jinak konzervované rostliny, živočichové, jejich části nebo produkty jejich metabolismu, sloužící jako léčivo nebo k podobným účelům.

-psychoaktivní droga (návyková látka, psychotropní látka, droga) - látky ovlivňující psychiku, zpravidla návykové, některé škodlivé a vesměs nelegální nebo státem omezované.

Zdroje :

·         Fr. Trávníček. Slovník jazyka českého. Praha : SPN 1954

·         Holub, Josef a Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967. 527 s.

·         http://cs.wikipedia.org/wiki/Droga