Původ slova domov

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na původ slova DOMOV. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo domov má původ ve slově dům, staročesky= dom, domek, z toho vznikl zpodstatněním novočesky domov.
Jedná se o všeslovanský výraz, kterému jako základ je nejbližší latinské domus (f.) = dům, příbytek, palác, chýše, rodina, domácnost,domov, otčina, vlast.
Pro zajímavost : domus consilii = radnice.

zdroj : Latinsko-český slovník, Praha : SPN 1957
J.Machek : Etymologický slovník jazyka českého, Praha : LN 1997