Původ slova cesta

Text dotazu

Zajímala by mě etymologie slova cesta. V rámci slovanských jazyků je kromě slovenštiny unikátní.

Odpověď

Dobrý den,

slovo cesta je dle etymologických slovníků praslovanského původu. Ve staroslověnském jazyce zněl termín pro cestu cěsta. Slovo pravděpodobně souvisí se staroslověnským slovesem cěstiti = čistit, uklízet. Cestou tedy byla původně označována dráha, která byla vyčištěna od překážek.

Použité zdroje

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.
* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.