puvod slova čau

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se v češtině rozšířilo slovo \"čau\" a odkud a odkdy, pokud vůbec, se považuje za spisovné.

Odpověď

Dobrý den,

výraz "čau" je nespisovný a Slovník nespisovné češtiny (Praha: Maxdorf, 2006. ISBN 80-7345-086-0) k jeho původu uvádí následující informace:

"čau - pozdav na uvítanou i na rozloučenou, někdy vyslovovaný s dlouhým "á".
Pochází z italského ciao (vysl. čáo), přesněji z benátského ciau, které v místním dialektu odpovídá italskému schiavo = otrok, služebník. K nám přišlo přes Vídeň, kam tento pozdrav v první polovině 19. století přinesli vojáci, sloužící v severoitalské části monarchie. Odpovídá našemu "(uctivý) služebník", resp. vídeňskému "G´schamster Diener" se stejným významem."