Původ slova kekel

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ jednoho stále užívaného hovorového slova. Jedná se o "kekel" ve smyslu, že je něco odporné atd. Například: To jídlo je ale kekel! Nemohu nikde dohledat, jak toto slovo vzniklo. Pomůžete? Děkuji a hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

slovo „kekel“ je odvozeno z ranně středověké němčiny, jedná se o výraz pro dítě, pocházející z manželství mezi nevolnicí a svobodným mužem. (1) Později ve slovníku bratří Grimmů představuje „kekel“ označení pro nemanželské dítě obecně, zejména pokud jde o mužského potomka. Již v době bratří Grimmů se však výraz již dlouho nepoužíval. (2) Přeneseně pak v českém jazyce slouží jako negativní označení věci, a již ztratilo význam ve smyslu označení nemanželského potomka. Použití se vztahuje k předmětům, resp. zejména k jídlu, jak uvádíte. Podobně jako např. slovo „bastard“, které sloužilo jako neutrální označení nemanželského potomka, ale v přejaté formě dnes slouží jako silně negativní označení osoby.

Použité zdroje

(1) https://werbepuristin.de/wo[…]-redewendung-kind-und-kegel
(2) https://www.dwds.de/wb/dwb/kegel

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

28.03.2024 16:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu