Původ slov záhada a hádanka

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na pravděpodobný původ slov záhada a hádanka. Je možné, že mají nějakou pradávnou souvislost s "tajemným" a mnohými zemědělskými předky uctívaným tvorem - hadem?

Odpověď

Slovo „záhada, záhadný“ je převzato z polského zagadka či ruského zagádka „záhada, hádanka“

Hádat (hádanka, záhada, pohádka, uhádnout, odhadnout, dohad, hádka, hádat se, pohádat se, hádavý)

Význam „přít se“ je jen český, snad i vlivem německého „hadern“ téhož významu

Původem je slovo ze všeslovanského respektive praslovanského gadati = slovo, které nemá jednoznačný výklad

Často se spojuje se staroindickým „gádati“ = mluví

Nadějné však je i spojení s anglickým „guess“ = hádat, staroislandský „gáta“ = hádanka a dále anglickým „get“= dostat

Gótský „bi-gitan“=najít

Latinský Prae-hendere= uchopovat

Řecký chandáno= uchopit s významovým posunem uchopovat myslí

Pramen: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.

Myslíme si, že české slovo hádat žádnou spojitost s hadem nemá.

Čtenář odpovídá:

Díky velice za informace. Měl jsem na mysli, jestli poněkud tajemné, prý tabuizované slovo, had, gad (kterého mohlo mít zemědělské obyvatelstvo jako jednoho z ochranných božstev pro ochranu úrody), nemělo právě nějakou souvislost s záhadou, hádankou, zagadkou a podobně.

Popravdě... si to přesto tak trochu stále myslím.