původ slov

Text dotazu

Dobrý den
dceru zajímá původ slov a uvědomil jsme si, že to sám nevím a přitom by mě to také dost zajímalo. Na netu nemohu nic najít a teď jsem našel vás. Kde se nechá zjistit proč je jablko jablko a ne hruška a podobné ? :-) Děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den,

původy slov řeší etymologické slovníky, ovšem pokud máte malou dceru, nejsem si jistá, zda-li jí bude jejich odborný výklad vyhovovat.

Např. u Vámi zmíněné jabloně se v Machkově etymologickém slovníku můžeme na str. 214 dočíst:

" jablko - staročesky jablo. Slovo je zřejmě praevropského původu (některé prajazykové prvky - slovní základy - převzaté Indoevropany od praobyvatelů, na jejichž území se postupně usazovali). Jedná se o všeslovanské slovo - v církevní slovanštině (j)ablko; slovensky jablko; polsky jablko, ukrajinnsky a rusky jábloko; hornolužicky jablyko, dolnolužicky jabko, jabluko, slovinsky jabolko. Praslovansky ablo. Příbuzné je litevsky obúalos; německy Apfel (středohornoněmecky apful).

Takto se tady zabývají původy slov eytmologické slovníky. Jiná otázka ovšem je, proč se např. jablko nazývá právě jablko - tedy na základě jakého úzu dostaly věci své pojmenování. Možná právě toto jste měl ve Vašem dotazu na mysli. S tímto Vám již bohužel nejsme schopni pomoci, neboť se jedná spíše specifickou oblast jazykovědy a filozofie.

S dotazem vám vřele doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php ), kde by Vám odborníci snad byli schopni podat i jinou odpověď, než odbornou etymologickou.

Mohlo by se jednat o vědní obor semantiky (neboli nauka o významu a změnách významu jazykových jednotek, významosloví). Hodit by se Vám mohly např. následující knihy (vyhledány pomocí slov jazyk, semantika) v online katalogu NKC na adrese http://aleph.nkp.cz/F . Z časových důvodu však tato služba standardně neprochází doporučené publikace.

ECO, Umberto. Semiotics and the Philosophy of Language. London : The Macmillan Pr., 1985. 9, 242 s.

SVOBODA, Vladimír a kol. Logika a přirozený jazyk. Vyd. 1.. Praha : Filosofia, 2010. 299 s. ISBN 978-80-7007-325-4.

ŠTĚTINOVÁ, Dagmar; HATINOVÁ, Daniela. Malá dětská slovní encyklopedie : když se někdy děti ptají, co ta slova znamenají. 1. vyd.. Praha : MarieTum, c2009. 181 s. ISBN 978-80-903774-9-3.

MARVAN, Tomáš. Otázka významu : cesty analytické filosofie jazyka. Vyd. 1.. Praha : Togga ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, 2010. 202 s. ISBN 978-80-87258-33-0.

Použitá literatura:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1978. 483 s.