Rčení Jede jako po másle

Text dotazu

Dobrý den, zajímá me původ rčení Jede jako po másle.

Odpověď

Dobrý den,

autor metodické příručky češtiny pro žáky základních škol uvádí toto přirovnání ve výčtu rčení a přirovnání , v nichž se vyskytuje slovo máslo a vysvětluje ho takto:

Něco jde jako po másle - tedy hladce. Někdo mluví, jako když másla ukrajuje - tedy laskavě, přívětivě, nebo také opatrně. S někým je třeba jednat jako s máslem - tady to jednoznačně znamená opatrně, pozorně. A konečně je možno o někom, například když ztratil přízeň nebo když ho někdo, komu věřil, zklamal, říci Spadlo mu máslo z chleba.

O provinilci se říká, že má máslo na hlavě. V některých francouzských městech v 15. století se nepoctivé prodavačky trestaly tím, že s hroudou másla na hlavě musely stát tak dlouho na pranýři na slunci, dokud všecko máslo nerozteklo.

V některých německých nářečích se užívá přísloví „Máš-li máslo na hlavě, nesmíš chodit na slunce“. Vzniklo na základě toho, že selky nosily zboží na trh v proutěných koších na hlavě, ale s máslem za slunného dne se to nevyplácelo.

mít máslo na hlavě

mluví, jakoby másla ukrajoval

jde to jako po másle

(všechno je v pořádku)

všecko šlo jako po másle

teď jde všecko jako po másle

jednat s někým jako s máslem

(v rukavičkách)

Toto rčení souvisí s: Jde mu všecko co z vody - co po šňůře - jako po líhách. - г. Все идет по маслу. Naopak: Jako by se z bahna dobýval.

Použité zdroje

STYBLÍK, Vlastimil. Metodická příručka k nepovinnému předmětu cvičení z českého jazyka v sedmém ročníku základní školy. Praha: SPN, 1990.
http://kramerius4.nkp.cz/[…]/uuid:a5cc6220-2b50-11e3-b62e-005056825209
SCHÖNOVÁ, Ludmila. Jak se to řekne německy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1980.
http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/
ČELAKOVSKÝ, František Ladislav. Mudrosloví národu slovanského ve příslovích. Praha: Vyšehrad, 1949 , [spr. 1951].
http://kramerius4.nkp.cz/se[…]fcfb-11e2-9584-001018b5eb5c