původ rčení

Text dotazu

Dobrý den,
prosím jde zjistit kde je původ rčení : "a máš (mám, máte,..) po žížalkách", případně jestli je to specifické jen pro některé regiony.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

význam rčení je asi tento:

Dá se říci: "... tohle špatně skončí a máš po žížalkách..."

"…už odjela, máš po žížalkách..."

Rozumí se tím: je to pryč, už s tím nic nenadělá, nemůžeš už změnit…

Podobné je nejspíš rčení ‚máš po ptákách‘ – tam se to ale dá lépe představit – frnk a jsou pryč,… je po ptákách…

Kde tato 'hláška' o žížalkách vznikla a v kterém regionu se nejvíc používá, asi nezjistíme. Dá se použít a taky se používá v mnoha případech; (podobné možná trošku s 'jseš namydlený' ?).

V různých chatech je toto rčení připisováno jako hláška z indické hry, viz níže; ale toto vysvětlení se nám nezdá moc věrohodné, nemůžeme nijak doložit.

Hra spočívá v tom, že každý hráč má svou figurku, v levém dolním rohu začne a postupně se sune nahoru do cíle. Háže se kostkou (jako v Člověče nezlob se), pokud stoupnete na žebřík, posunete se po žebříku dopředu (nahoru), pokud stoupnete na žížalu, sjedete po ní zpět (dolů). Kdo první dojede co cíle, je žížalka.

Říkalo se tomu taky žebříky a žížaly, nebo žebříky a hadi. Ale původ hry (včetně počtu políček a obvyklého rozložení hadů a žebříků) je skutečně ve staré Indii, před více než 2000 lety. … Hra má 72 polí v osmi vrstvách (čakrách), která představují duchovní vývoj člověka. Každé má svůj název a význam (a poměrně dlouhý popisek v přiložené knížce). Šipky vedoucí nahoru (žebříky) představují ctnosti, šipky vedoucí dolů (hadi) různé neřesti a další věci, které tě na duchovní cestě srážejí. Hra se skutečně hraje jen tak, že hážeš kostkou, popojdeš o příslušný počet polí, a případně se posuneš podle šipky, když na nějakou ťápneš. Účelem ovšem mělo být, že hráčovo duševní rozpoložení a hra se časem začnou ovlivňovat, a hra pak odráží stav jeho duše. Máš sledovat svou cestu po hrací desce, dávat pozor, kteří hadi tě srážejí nejčastěji atd…