Původ příjmení Zunt

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mě původ příjmení "Zunt". Bylo by možné jej prosím zjistit?

Předem velmi děkuji.

Odpověď

Hezký den,

příjmení Zunt je německého původu. Podle knihy „Německá příjmení u Čechů“ patří do skupiny příjmení odvozených z názvů chemických výrobků a výrobků ze zemin.

Vzniklo ze středohornoněmeckého (12.-16. století) slova „Zunt“, což v češtině znamená „troud“ či „hubku ke křesání ohně“. Jde tedy o přírodní materiál používaný pro zachycení jiskry.

Pokud příjmení vyhledáme na webu „naseprijmeni.cz“, nalezneme zde údaje o jejich četnosti výskytu, rozložení dle jednotlivých krajů či věkový průměr.

Vidíme, že jde na našem území o neobvyklé příjmení. Má jej 122 lidí (věkový průměr 45 let). Nejčastěji se vyskytuje v Jihočeském kraji, zejména pak v okrese České Budějovice, kde podle informací webu žije 34 lidí s tímto příjmením. (https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=350697&typ=prijmeni)

Použité zdroje:

• BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)