Původ příjmení Zof

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci o původu příjmení Zof. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Příjmení Zof patří do skupiny příjmení vzniklých z apelativ, to znamená z podstatných jmen, přídavných jmen, sloves apod., která opisují a zařazují člověka podle jeho zaměstnání, místa v společnosti, charakteristických rysů, podle událostí, v nichž sehrál důležitou roli.

Příručka o původu příjmení uvádí následující vysvětlení:

Zof - z německého apelativa Zopf = cop; anebo ze středohornoněmeckého apelativa zopf =
cíp, nejzazší konec; anebo z apelativa záf = přípravek k barvení koží na zeleno.

(Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010, s. 224. ISBN 978-80-86781-14-3.)

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 33 výskytů příjmení Zof v celé ČR: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Zof/hustota/.

Můžete případně zkusit kontaktovat také tvůrce pořadu Českého rozhlasu, který se ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR věnuje tématice původu příjmení a nabízí tuto možnost. Odkaz na kontakt naleznete zde: https://dvojka.rozhlas.cz/o-puvodu-prijmeni-7231789/o-poradu.