původ přijmení "Zimola"

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ přijmení "Zimola".
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zimola patří do skupiny příjmení odvozených ze slova zima, ve smyslu zimní období, chlad, zimnice. Příjmení Zima může být také svůj původ v osobním jméně Era-zim. Osobní jméno Erazim/Erazím vychází z osobního jména Erasmus, to pak z řeckého Erasmos, které se vykládá jako lásky hodný či líbezný.

Podle knihy "Jména tajemství zbavená" patří příjmení Zima a jeho varianty (tedy i Zimola) nejspíše ke jménům odvozeným z lidských "vlastností tělesných či duševních" nebo vznikla na základě nějakých dávných dějů, při nichž sehrála roli zima nebo něčí zimomřivost.

použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 47, 223. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha : Nakladatelství Epocha, 2003. s. 364-365. ISBN 80-86328-30-9.