Původ příjmení: Vyhnálek, Král, Zerzán, Zitta

Text dotazu

Dobrý den, moc prosím o zaslání zjištění původu příjmení: Vyhnálek, Král, Zerzán, Zitta. Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám hodně radosti z takové záslužné badatelské práce!
S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

původ všech Vámi uvedených příjmení je uveden v knize Naše příjmení od Dobravy Moldánové.

Král -16. nejčastější české příjmení; z apelativa, často jako ironická přezdívka; Kralčák

        -v podstatě totožný výklad uvádí také kniha Naše příjmení od Antonína Kotíka, patří podle ní do skupiny příjmení, které jsou odvozeny od nějaké činnosti, zaměstnání, úřadu, apod.

Vyhnálek -příjmení odvozené od slovesa vyhnat (ven), vyobcovat; Vyhnálek, Vyhnalík, Vyhnal, Vyhnánek (=člověk vyhnaný, vypuzený), patří sem také příjmení Vyhnanovský, které je však odvozeno z místního jména.

Zerzán - spolu s dalšími příjmeními (Zerza, Zerzáň, Zerzánek, Zerzavý, Zerzoň) označuje člověka s ryšavými vlasy

Zitta - nejčastěji asi z německé nář. podoby místního jména Zittau (Žitava); ovšem mohlo také vzniknout ze slova zít= zeť

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha: t. E. Beaufort, 1894.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 978-80-86781-14-3.