Původ příjmení Vittek

Text dotazu

Dobrý den,
Má neopodstatněná zvědavost mě dosud nedovedla k informacím o původu příjmení Vittek. Zdá se, že je v Čechách velice vzácné, ale přesto jakousi náhodou osobně znám dvě osoby bez jakýchkoliv jim známých příbuzenských vztahů, pocházejících ze vzdálených míst českého pohraničí.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve zdrojích, které máme v Národní knihovně k dispozici, jsme nalezli pouze vysvětlení původu příjmení Vítek: Příjmení Vítek/ Vítková patří do větší skupiny příjmení, která vznikla z osobního jména a to buď latinského původu vitus = živoucí, veselý. Nebo z osobního jména germánského původu witu = lesní. Někde snad dokonce mohlo vzniknout ze zkr. slovanského osobního jména Vitomír, Vitoslav, Vítorad apod. Mohlo tedy dojít pouze ke zdvojení souhlásky.

Podle zahraničního webu „forebears.io“ se příjmení Vittek vyskytuje nejčastěji na Slovenku (525 výskytů). Kontaktovali jsme proto Slovenskou národní knihovnu, kde se bohužel v jediné příručce na toto téma (Naše priezviská, Milan Majtán) příjmení rovněž nevyskytuje.

Naši slovenští kolegové doporučili, abyste zkusil oslovit Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave: https://www.juls.savba.sk/  Tento ústav se mimo jiné zabývá přímo výzkumem původu příjmení.