Původ příjmení Vaňous

Text dotazu

Zajímali by mě nejstarší záznamy před rokem 1600 na výskyt příjmení Vaňous.
Já jsem zjistil že ve vsi Rybník u Č. Třebové byl kolem roku 1560 Václav Vaňous.
Starší výskyt tohoto příjmení neznám.

Odpověď

Dobrý den,
z našich zdrojů Vám můžeme poskytnout informace o etymologii příjmení Vaňous. Podle knihy "Naše příjmení" bylo příjmení Vaňous odvozeno z osobního jména Václav. Jméno Václav je slovanského původu a znamená "více slavný".
Dále Vás můžeme s pomocí statistik Ministerstva vnitra ČR
(http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d)
informovat o počtu nositelů tohoto jména ke dni 9.5.2007. V České republice žilo k tomuto dni 367 mužů a 407 žen s příjmením Vaňous/Vaňousová.

Určení nejstaršího nositele příjmení je velmi problematické. Čím více se v genealogickém bádání dostáváte do minulosti, tím je písemných materiálů méně. K obtížnosti dohledávání rodové linie před rokem 1600 přispívá i fakt, že příjmení nebyla v této době pevně ustálena.

O vzniku příjmení na českém území se ve výše zmíněné publikaci píše:
"Naše příjmení vznikala během několika století, od 14. do 18. století, nejprve u šlechty, pak měšťanů a svobodných sedláků. Vývoj společnosti a zdokonalování veřejné správy vyžadovaly přesnou evidenci osob: tato potřeba vedla k ustalování příjmení. Po rozmanitých nábězích byla u nás dědičnost a neměnnost příjmení uzákoněna r. 1780. Tehdy také dostali svá příjmení i bezzemci a čeleď. Dnešní grafická podoba příjmení se datuje od poloviny 19.
století, kdy došlo k pravopisné reformě, která je základem moderního českého pravopisu."

Prvním všeobecným soupisem poddaných byla Berní rula (1654) a Soupis poddaných podle víry (1651). Dle rejstříku k těmto dokumentům, který vyšel v roce 2003 (ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se
nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003.), byl v těchto dokumentech zapsán pouze Vaňous, Jan - obec Řetová - Ústí n.
Orlicí, panství Lanškroun - sedlák.

Příjmení Vaňous se ovšem může vyskytovat i před výše zmíněným datem v lokálních urbářích, gruntovních knihách a dalších dokumentech. Většina těchto materiálů je uložena v oblastních či okresních archivech. Je tedy třeba hledat dostupné dokumenty pro konkrétní kraj, panství, a to v archivech, do kterých tyto písemnosti oblastně spadají.

* http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=kategorie&kod=0005
* http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=kategorie&kod=0006

Zdroje a literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.
* http://www.genea.cz/informace/badani-v-archivu/
* ŘIČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie : základy rodopisné práce. 1. vyd.
Praha : IŽ, 2000. ISBN 80-240-1080-1.
* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen.
2., upr. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005. ISBN 80-7185-769-6.