původ příjmení Tůma

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu příjmení Tůma. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Tůma, Tuma dvojtvar k osobnímu jménu Tomáš - osobní jméno z aramejského
theómá = dvojče, blíženec.
(In: MOLDÁNOVÁ, Dobrava: Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983, s.255)

Tůma = "Tomáš" = "dvojče"
88. nejrozšířenější příjmení. Třetí nejčastější od T. V ČR je 9 680 Tůmů.
Příjmení Tůma patří do kategorie těch, která byla odvozena ze jmen osobních
(křestních). Je to domácká podoba utvořená z Tomáše. Patrně od jeho zkrácené
formy Tóma. Má dva nositele známé po celém světě: apoštola, známého
pochybovače, provázeného dva tisíce let přívlastkem nevěřící, poněvadž
nevěřil, že Ježíš Kristus vstal z mrtvých, dokud nevložil prsty do jeho ran.
Tím druhým byl svatý Tomáš Akvinský (1227-1274), středověký církevní filozof
usilující, zjednodušeně řečeno, o sjednocení víry a rozumu.
Jazykovědci shodně překládají pojmy Tomáš, Thomas, Theómá,...- jako dvojče
(starší ekvivalent je blíženec).
V každém případě mohou být Tomášové, Tomanové, Tomkové, Tůmové a všichni
další se svým jménem spokojeni. Vždyť se svými kořeny dotýká samých základů
naší civilizace a rozprostírá se nad všemi kontinenty.
(In: MATES, Vladimír: Jména tajemství zbavená. Malá encyklopedie 250
nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002, s.265-267.