Původ příjmení Till

Text dotazu

Rádada bych se dozvěděla o původu jmena Till

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky prof. Dobravy Moldanové existují dvě hypotézy ohledně původu příjmení Till. Mohlo vzniknout ze jména Titilo, které je domáckou podobou německého jména Dietrich (ze slov "diot" - "lid" a "rich" - "vládce") nebo z lužickosrbského jména Bartyl (českým protějškem je Bartoloměj).

Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 15. 7. 2009) žijí na území ČR
242 muži a 268 žen s příjmením Till / Tillová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx