původ příjmení Šofr

Text dotazu

Dobrý den, již delší dobu pátrám po původu svého jména, ale zatím jsem se moc nedozvěděl, nemohli by jste mi s tím trochu pomoci, moc Vás o to prosím, mé příjmení je Šofr, děkuji, jakub Šofr.

Odpověď

Dobrý den, pane Šofre,

Vaše příjmení Šofr je původu německého a vzniklo z označení úředníka nebo zaměstnance statku. V případě příjmení Šofr se jedná buď o šafáře (německy Schaffer), nebo o ovčáka či pastýře (německy Schäfer; v něm. nářečích též Schafer či Schofer).

Změna samohlásky a na o je dána výslovností a jako otevřeného o v hornoněmeckých a středoněmeckých nářečích, kam patřila i nářečí českých Němců.

Podrobně lze výklad příjmení Šofr nalézt v prvním díle vynikající práce jazykovědce Josefa Beneše (1902-1984) s názvem Německá příjmení u Čechů na stranách 123 a 252.

Použité zdroje

Beneš, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Liberec

Knihovna

Krajská vědecká knihovna v Liberci, příspěvková organizace

Datum zadání dotazu

06.04.2016 12:41

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu