původ příjmení Rennet

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o objasnění původu příjmení Rennet.

děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Rennet patří do kategorie jmen, jejichž původ je odvozen z germánských jmen. V českém prostředí zejména německých jmen. Tato příjmení pocházejí často ze jmen světců nebo se k nám dostala v souvislosti s rytířskou módou, napodobování vyšších vrstev, jiná jsou následkem soužití Čechů a Němců.

Zvláštností těchto příjmení je velká hlásková pestrost a značné přizpůsobení českému hláskovému systému.

Konkrétně Rennet pochází, podobně jako např. Renet, Rend či Rendek a další ze jména Vavřinec - Laurenz - Hilarius. Jde o skupinu příjmení z českých obměn německých podob některých křestních jmen.

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:5e18b4f0-35bf-11e3-b62e-005056825209

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:52939740-cd0d-11e3-85ae-001018b5eb5c