Původ příjmení Rendl

Text dotazu

dobrý den,
nevíte jaký je původ příjmení Rendl
děkuji

Odpověď

Dobrý den,
dle knihy "Naše příjmení" bylo příjmení Rendl odvozeno z německých osobních jmen obsahujících Rand (= štít). Jedná se například o osobní jména Randdolf či Raidhard aj. Vyloučena není ani možnost, že příjmení vzniklo odvozením od slova rendlík (= menší kastrol - z německého Reindl).

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 413 mužů a 534 žen s příjmením Rendl/Rendlová.

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx