Původ příjmení Pechar

Text dotazu

Poklona,prosim o puvod a vyznam
prijmeni"Pechar".Hodne zdaru Vam preji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pechar je počeštěná forma příjmení Pech(e)r, které pochází ze středohornoněmeckého (od 12. do 16. století) slova obecného významu "pecher"
= smolař; další původ je možný z místního jména Pechau u Mageburku. Příjmení Pechar je někdy odvozováno také od příjmení Pech (první zmínka z r. 1463 Petrus dictus Pech), které vzniklo z osobního jména Petr. Jméno Petr je řeckého původu odvozené od slova "petros", což je překlad aramejského "kephá", tedy "skála" či skálopevný". K nám však toto jméno proniklo nejprve ve své zlatinizované podobě Petrus ve stejném významu "skála".

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území
483 mužů a 500 žen s příjmením Pechar/Pecharová.

Použité zdroje:
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 137.
ISBN 80-86781-03-8.
BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. Str. 611.
ISBN80-86367-35-5.
KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Praha: Academia, 2006.
Str. 231. ISBN 800-200-1349-0.
Statistiky Ministerstva vnitra ČR -
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx