Původ příjmení Paulus

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat na původ příjmení Paulus.

Odpověď

Dobrý den,

zdroj:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Dobrava Moldanová. 1. vyd. Praha : Ml. fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie).

uvádí k příjmení Paul toto:

Paul - něm. a lat. podoba osobního jména Pavel=malý; v následujících odvozeninách je východočeská nářeční podoba retoretného v; Paul-a, Paul-as, Paul-ásek, Paul-át, Paul-ata, Paul-íček, Paul-ík, Paul-in, Paul-is, Paul-išta, Paul-očík, Paul-ů

Příjmení Paulus uvedeno není, ale hned u následujících příjmení je uvedeno toto:

Pauli, Pauly - z latinského 2. pádu osobního jména Paulus